• 0

Halluks Rigidus Neden Olur?

Sert parmak anlamına gelen Halluks Rigidus başparmağın hareketinin azalmasıdır. Yaşımızın ilerlemesiyle beraber ayak başparmağımızda kısıtlılık, başparmakta kemik çıkıntıları, bu çıkıntılar sebebiyle ayakkabı giyememe sorunları karşı karşıya kalabiliriz. Ayakta tarak kemiği ile parmak kemiği arasında kıkırdak dokusunun aşınması dolayısıyla da eklem çevresinde kemik çıkıntıları oluşmasıdır. Oluşan bu kemik çıkıntıları hareket kısıtlılıklarına ve devamında başparmakta ağrıya sebep olabilir.

Başparmakta kıkırdak neden aşınır?

  • Yaygın kıkırdak aşınması hastalığı (Osreoartrit)
  • Romatizmal hastalıklar
  • Eklemi ilgilendiren parmak kırıkları
  • Eklemi ilgilendiren ciddi yaralanmalar
  • Kötü ayakkabı seçimi
  • Gut hastalığı

Başparmak kireçlenmesi / sertliği (Halluks rigidus) nasıl teşhis edilir?

Öncelikle hastanın geçirdiği eski yaralanmaları, hastadaki şeker hastalığı, damar tıkanıklığı gibi hastalıkların varlığı teşhiste önemlidir. Muayene esnasında ayak başparmağındaki şişlik, ağrı, nasır, hastanın basma şekli, ayağın kuvveti tek tek değerlendirilmektedir. Ardından röntgen teşhis koymada yeterli olacaktır. Çekilen röntgende eklem yüzeyi, kıkırdakların kalınlıkları, çıkıntının yeri ve boyutları incelenir.

Halluks Rigidus nasıl tedavi edilir?

Tecrübeli bir ortopedi uzmanının muayenesi, tedavi planlaması oldukça yol göstericidir. Tedavi planlamasını şekillendiren faktörler incelenir. Hastanın geçmişten getirdiği ek hastalıkları, hastanın yaşı, hastanın ayağında kan dolaşımı bozukluğu varlığı ve günlük hayatındaki aktiviteler tedavi planını etkiler.

Tedavinin ilk basamağı hastanın kıkırdak aşınma durumuna göre tabanlık, doğru ayakkabı ve gerekli ise ayak bileğinin çevresindeki kasların esnetilmesinden oluşmaktadır.

Tedavinin cerrahi boyutu ise kıkırdağın ileri düzeyde aşınmadığı ve ayak başparmağı hareketlerinin ağrılı olduğu, oluşan kemik çıkıntısının hastanın günlük yaşamını etkiledği durumlarda yapılmaktadır. Uygulanan cerrahi kemik çıkıntısının tıraşlanması, yumuşak dokuların gevşetilmesinden oluşmaktadır. İleri olgularda ise yumuşak doku ameliyatları da tedaviye eklenebilmektedir.

İleri derecede ağrılı vakalarda uygulanan tedavi ayak başparmağı eklem kıkırdakları temizlenir ve kemikler birbirine sabitlenir (eklemin dondurulması). Eklem dondurulması işlemi ile ağrı kalıcı olarak geçirilir ve hasta rahatlıkla yürür.

Eskiden uygulanan / önerilen parmak protezleri fayda sağlamadığı için günümüzde tercih edilmemektedir.

Başparmak eklem kıkırdağının aşınması diğer eklem aşınmaları gibi tedavi edilebilir bir hastalıktır.

Tedavi edilmezse ne olur?

Tedavi edilmediğinde ayakta uyuşma, karıncalanma hissi görülür. Tedaviye geç kalındığında ise kalıcı sinir hasarı, şiddetli ağrılar görülebilir.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Open chat
Nasıl yardımcı olabiliriz?