Dirsek Kırığı
  • 0

Dirsek Kırığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Dirsek kırığı sık karşılaştığımız eklem yaralanmalarından biridir. Dirsek eklemi vücudumuzdaki en hassas eklemlerden biridir.  Eklemlerimiz genellikle birçok kas ve çevre doku tarafından sarılı haldedir. Bu da hasar almalarını güçleştirir. Ancak dirsek eklemi derinin hemen altındadır ve kişinin kendisi dahi dirsek eklemine parmaklarıyla dokunarak eklemin neredeyse tüm parçalarını rahatlıkla hissedebilir. Bu nedenle dirsek eklemi dış darbelere oldukça açıktır ve bu darbeler sonucunda kırılabilir. Dirseği kırılan kişi aşırı bir ağrı hisseder ve dirseğini ya güçlükle hareket ettirir ya da hiç ettiremez.

Dirsek Kırığı Nedenleri

  • Düşme
  • Trafik kazası
  • Scooter kazaları
  • Spor yaralanmaları (Messi, Dwyane Wade gibi birçok elit oyuncu bu sakatlığı geçirmiştir)

Belirtiler

  • Dirsekte şiddetli ağrı
  • Dirseği hareket ettirememe
  • Dirsek bölgesinde morarma, uyuşukluk

Tanı

Hastanın dirseğinin kırılıp kırılmadığı ortopedi uzmanının elle yaptığı muayene ile kolaylıkla ortaya konabilir. Röntgen ile tanı kesinleştirilir ve kırık hakkında bilgi sahibi olunur. Bazı olgularda MR taramasına da başvurmak gerekebilir.

Dirsek Kırığı Tedavisi

Dirsek kırığının ölçüsü değişebilir. Hastada basit bir dirsek kırığı tablosu olabileceği gibi çok parçalı kırıklar veya kırıklı çıkıklar da görülebilir. Dirsek kırıklarının büyük bir kısmı basit kırıktır. Bu tip kırıklar dirseğin sivri kısmının yerinden dışarı doğru çıkmasını içerir. Bu kırıkların ameliyatsız sadece alçı ile tedavi edilmesi mümkün olabilir. Kırığın yeri, tipi ve hastanın yaşı alçının ne kadar süre kalacağını belirler. Alçının genellikle 4 ila 6 hafta arası kalması beklenir. Hastaların genellikle alçı sonrası dirseği bir süre daha sabit tutmak için atel veya askı kullanması gerekebilir. Bu hastalara alçı sonrası fizik tedavi ve egzersiz önerilir. Böylece hastalar kısa bir süre içinde dirseğini ve dolayısıyla kolunu eskisi gibi hareket ettirmeye/kullanmaya başlayabilir.

Parçalı kırıklar ve kırıklı çıkıkların tedavisi biraz daha karmaşıktır. Bu hastalarda tedavi ameliyattır. Ameliyat endoskopik yöntemle kapalı olarak yapılır. Cerrahide eklem kırıkları birbirine tekrar birleştirilir ve ilgili kırıklar metal enstrümanlarla (vida, tel, plak vd.) birbirine sabitlenir. Ameliyatın ardından hastaların fizik tedavileri başlar. Dirseğin hareket becerisini artırmaya yönelik egzersizler yapılır. Ameliyattan sonra genellikle 4 ila 6 ay içinde dirsek tamamıyla iyileşir. Bazı olgularda tam iyileşme süreci 1 yıl boyunca devam eder.

Kırılmış dirsek ekleminin onarılması mümkün değil ise dirsek protezi ameliyatına başvurmak gerekecektir.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Open chat
Nasıl yardımcı olabiliriz?