• 0

Arka Ayak Artroskopisi ile Tedavi Edilen Hastalıklar

Vücutta küçük birkaç delik açıp artroskop adlı ucunda ışık, kamera ve cerrahi enstrümanlar bulunabilen ince tüp şeklindeki aletle hasarlı bölgenin incelenmesine, ameliyat yapılmasına artroskopi denir. Bu görüntüleme ve tedavi yöntemiyle arka ayakla ilgili çeşitli hastalıklar tedavi edilebilmektedir.

Ayak bileği posterior sıkışma hastalığı: Ayak bileği birbiriyle bağlantılı pek çok kemikten oluşmaktadır. Ayak bileği eklemini oluşturan alt taraf kemiğine talus (aşık kemiği) denir. Talus kemiğinin arkaya doğru uzantısında ise “stieda çıkıntısı” veya “os trigonum” adlı ayrı bir kemik pek çok insanda görülebilir. Buradaki o çıkıntı ayağın aşağı doğru büküldüğü durumlarda topuk kemiği ile ayak kemiği arasında sıkışabilir, ağrı yapabilir. Söz konusu bu durum genellikle dans, futbol, bale gibi ayak bileğinin zorlandığı aktivitelerde daha çok görülür. Oluşan bu rahatsızlığı artroskopik yöntemle tedavi edebilmekteyiz. Artroskopi ile bu zorlantıya, ağrıya sebep olan çıkıntıyı çıkarıp mevcuttaki sıkışmayı giderebilmekteyiz.

Ayak bileği eklemi kıkırdak sorunları: Bu rahatsızlıkta artroskopiden hasta yüzüstü pozisyondayken faydalanabilmekteyiz çünkü hastanın ayak bileğine önden girildiği zaman ayak bileği kıkırdak hasarınına ulaşamayabiliriz. Hasta yüzüstü yatırılır ve arka ayaktaki hasarlı bölge artroskopi ile tedavi edilir.

Subtalar eklem kıkırdak sorunları: Subtalar eklem aşık kemiği ile topuk kemiği arasındaki bir eklemdir. Bu eklemin hareket kabiliyeti oldukça kısıtlıdır. Aşık kemiği ile topuk kemiği arasındaki en geniş eklem yüzü posterior faset adlı bir alandır ve bu alanı arka ayak artroskopisi ile hem görüntüleme hem de tedavi yapılabilir. Burkulma, yüksekten düşme, spor yaralanmaları bu eklemde sorunlara yol açabilir. Buradaki hasarlı bölge küçük bir alanı kaplıyorsa kıkırdak onarımı işlemi yapılabilir, hasarlı bölge büyük ise eklem dondurma (artrodez) işlemi yapılır. Eklem dondurma işlemi ise artroskopik olarak yapılabilmektedir. 

Ayak bileği osteoartriti: Ayak bileğinde ileri düzeyde oluşan kireçlenmelerde artrodez yani eklem dondurma işlemi bir tedavi seçeneği olarak yapılabilir. Özellikle daha önceden ayak bileğinin yaşadığı travmalar, ameliyatlar sebebiyle ayak bileğindeki dokular yeniden bir ameliyata elverişli olmayabilir. Böyle durumlarda artrodez işlemi arka ayak bileği artroskopisi kullanarak yapılabilmektedir.

Arka Ayak Artroskopisi Sonra İyileşme Süreci

İşlem sonrası 1 gece hastanede yatış gereklidir. Artroskopi sonrası hekiminiz kontrolünde ayak bileği hareketlerine kısa süre sonra başlanabilir. Tam bir iyileşme ve spora başlayabilme 6-8 hafta kadar bir süreyi gerektirebilir.

Artroskopik artrodez ameliyatı yapıldıysa ayak bileğini kullanmak, ayağın üzerine basmak için 6 veya 8 haftanın geçmesi gerekebilir. O süre içinde de hareketsiz kalınması için alçı uygulaması yapılabilir.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *