Skolyoz Korsesi
 • 0

Skolyoz Korsesi

Skolyoz korsesi, skolyozu olan hastalarda en sık başvurduğumuz yöntemlerden biridir. Hastanın omurga eğriliği ameliyat gerektirecek kadar ileri gitmemişse ya da hasta henüz çok küçük ve ameliyat edilmemesi gerekiyorsa skolyoz korsesine başvururuz. Skolyoz korsesi ile eğrilik tam anlamıyla tedavi edilemez. Ancak eğriliğin ilerlemesi durdurulabilir/yavaşlatılabilir. Bu da skolyozun tedavi edilmesi yolculuğunda oldukça önemlidir.

Skolyoz Korsesi Nedir?

Skolyoz korsesi, skolyozu saran, kumaş, plastik ve metal karışımından üretilen bir kıyafet gibi vücuda giyilebilen bir sağlık teknolojisi ürünüdür. Skolyozun nerede olduğuna ve kaç omuru kapsadığına göre, kişiye özel olarak üretilir. Kalçanın hem üzerinden başlayarak boyna kadar dahi üretilip, hastalar tarafından kullanılabilmektedir. Skolyoz korsesinin amacı omurganın eğri bölgesine doğru bir baskı uygulamaktır. Böylece mümkün olursa eğrilik azaltılır, durdurulur veya eğriliğin artış hızı yavaşlatılır.

Skolyoz Korse ile Düzelir mi?

Skolyoz, tek başına korse ile düzelmez. Ancak, bundan yola çıkarak korsenin skolyoz tedavisindeki önemini azımsamamak gerekir.  Korse, örneğin 20 derecelik bir skolyozu olan hastanın eğriliğini 20 derecelerde tutabilir, ilerlemesine engel olabilir. Bu özellikle çocuklar için çok önemlidir. Biliyoruz ki, bir çocukta skolyoz varsa ve omurgası gelişiyorsa, omurgadaki eğrilik artmaya devam eder. Bu durumda eğriliği belli bir seviyede tutabilmek için mutlaka skolyoz korsesine başvurmak gerekir. Korseden verim alınmazsa büyüyen manyetik çubuklara başvurulur. Cerrahi ile bu çubuklar eğriliğe yerleştirilir. Bu, nihai skolyoz ameliyatı değildir. Çocuğun yaşı ilerlediğinde esas düzeltici ameliyatın yapılması gerekecektir.

Korse kullanımı günde en az 18 saattir. 23 saate kadar çıkmak mümkündür. Hastanın durumuna ve omurgasına bakarak ortopedi uzmanı korsenin kaç saat takılması gerektiğini belirtecektir.

Skolyozun derecesi 60 derecelere kadar çıkar ve hatta geçerse çocukta solunum ve gastrointestinal sistem bozuklukları baş gösterebilir. Ayrıca omurgada çok net bir şekli bozukluğu görür ve ağrılar artar.

Skolyoz Korsesi Hangi Hastalarda Kullanılır?

 • 12 yaşın altındaki hastalarda kullanırız. Çünkü omurga halen gelişmektedir.
 • Omurga eğriliği çok ilerlemediyse, 40 dereceyi geçmediyse başvururuz.
 • Omurga eğriliği hızla artan ve ameliyat olması için biraz daha büyümesi gereken çocuklarda kullanırız.
 • Yaşı küçük çocuklarda omurga eğriliği 60 derecelere kadar ulaştığında dahi korse tedavisinden yararlanmak gerekebilir.

Skolyoz Korsesi Çeşitleri

Skolyozun eğriliğine, yerleşimine ve tedavinin hangi kısmında olunduğuna göre farklı tür korseler kullanılabilir. Bunlar nelerdir?

 • Thoraco-Lumbo-Sacral Orthosis (TLSO)
 • CTLSO (Cervico-Thoraco-Lumbo-Sacral Orthosis)
 • Milwaukee Korsesi
 • Charleston Bending Korsesi
 • SpineCor Sistemi

Avantajları Nelerdir?

 • Kıyafetin içine giyilir, dışarıdan görünmez. Konforludur, rahattır.
 • Hastayı ameliyat etmeden önce başvurulabilen yegane yöntemdir.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *