Kıkırdak Aşınmalarında Eklem İçi Enjeksiyonlar
  • 0

Kıkırdak Aşınmalarında Eklem İçi Enjeksiyonlar

Kıkırdak aşınmaları hastaların hem hareket kabiliyetlerini sekteye uğratır hem de ağrıya yol açar. Bu sorunları gidermek ya da hafifletebilmek için cerrahi tedavilere başvurmadan önce başvurulabilecek uygulamalardan biri de eklem içine yönelik yapılan enjeksiyonlardır. Peki, bugün için hangi enjeksiyon tiplerine sahibiz? Kıkırdak aşınmalarında eklem içi enjeksiyonlar nelerdir?

Kortikosteroidler (Kortizon)

Uzun yıllardır eklem içine yönelik kullanılan bir maddedir. Sporculara da sık uygulanır. Anti-inflamatuar etkiye sahiptir. İnflamatuar ya da iflamasyon iltihaplanma anlamına gelir. Kortizonun da iltihaplanmayı gideren bir etkisi vardır. Romatizmal hastalıklar, yaralanmalar veya aşırı kullanıma bağlı olarak kıkırdaklar iltihaplanabilir. Kortizon ile eklem sıvısının konsetrasyonu ve direnci artırılabilir. İltihaplanma giderilebilir. Osteoartrit hastalarının ağrısı hafifletilebilir, eklem fonksiyonları iyileştirilebilir. Kortizonun etkisi geçicidir. 6 ay içinde etkisini neredeyse tamamen kaybeder. Kısa dönemli etkiye sahip olsa da hasta konforunu artırıcı etkisiyle ön plana çıkmaktadır. Klinik ortamda kolaylıkla uygulanabilmektedir.

Hyaluronik Asit

Eklemlerde, iki kemiğin birleştiği bölgede, sinoviyal sıvı adı verilen kayganlaştırıcı bir madde salgılanır. Bu kayganlaştırıcı madde eklemin kolay hareket etmesini sağlar. Kıkırdak aşınmalarında bu sıvının işlevini yitirdiği izlenir. Eklem içine uygulanan hyaluronik asit ile sinoviyal sıvının direnci ve yoğunluğu artırılabilir. Böylece kişinin hareket kabiliyeti artırılabilir, hastaların ağrıları hafifletilebilir.

Trombositten Zengin Plazma (PRP)

Gün geçtikçe popüler olan ve tıbbın birçok disiplininde kullanılan PRP tedavisi ortopedi kliniğinde de kullanılmaktadır. PRP trombositten zengin plazma anlamına gelir. Trombosit kanda bulunan pıhtılaşma hücreleridir. Vücudumuzun herhangi bir yeri yara aldığında bu hücreler o bölgeye gider ve ilgili hasarı iyileştirmeye çalışır. Örneğin, elimiz kesildiğinde ve kanadığında trombositler buradaki kanamayı durdurmak ve iyileşmeyi sağlamak için katkıda bulunur. Yani PRP yeni doku oluşumuna, yeni damar oluşumuna, damarların yeniden kanlanmasına katkı sağlar. PRP uygulamasında ilk olarak hastanın kanı alınır. Bu kan santrifüj edilerek bileşenlerine ayrılır. Kanın içerisindeki kırmızı kan hücreleri, beyaz kan hücreleri, ödeme sebep olan bazı maddeler ayrıştırılır ve büyüme faktörleri ortaya çıkarılır. Sadece trombositler kalır. Bu kısım başka bir tüpe alınır ve ardından çok ince bir iğne ile eklem içine enjekte edilir. Erken ve orta evre osteoartrit olgularında eklem içi PRP enjeksiyonunun ağrı kesici ve fonksiyon iyileştirici faydaları olduğu düşünülmektedir.

Kök Hücre

Aynı PRP gibi kök hücre uygulamaları da günümüz tıbbında birçok disiplin tarafından kullanılmaya başlanan umut vadeden bir yöntemdir. Kök hücreler, vücutta doğal olarak bulunan ve vücudumuzdaki dokuların yapısını oluşturan hücrelerdir. Vücudumuzda hasar alan, yaralanan bölgeler bizim haberimiz olmadan vücudun kendi işleyişi içinde kök hücreler sayesinde yenilenir, iyileşir. Kök hücre tedavileri de vücutta doğal olarak bulunan bu kök hücreleri vücut dışına çıkarıp, işleyip vücuttaki hasarlı bölgeye yeniden verilmesini içerir. Kök hücreler, yağ dokusu, amniyon sıvısı ve kemik iliğinden elde edilebilir. Ortopedi kliniğinde kıkırdak aşınmalarında kök hücre uygulamasına başvurmak mümkündür. Böylece kıkırdak rejenerasyonu sağlanabilir ve/veya anti-enflamatuar bir etki ortaya çıkarılabilir.

Eklem içi kök hücre enjeksiyonları hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Open chat
Nasıl yardımcı olabiliriz?