• 0

Kalça Protezi Ameliyatı

Kalça ekleminin işlevini yerine getirememesi sonucu kalça protezi ameliyatına başvurulabilir. Kalça protezi ameliyatı, leğen kemiğinde bulunan asetabulumanın (kalça yuvası) olduğu bölgeye metal, plastik, seramik karışımı yeni bir yuva ve problemli femur başı yerine metal/seramik bir protez yerleştirilmesini içerir. Bu iki parça birbiriyle eşleşir. Bu şekilde kalça ekleminin iki parçası da değiştirilmiş olur. Bu işleme total kalça protezi ameliyatı denir. Bu ameliyat doğru hastalara, doğru zamanda uygulandığında oldukça iyi sonuçlar verir. Hasta günlük hareketlerini yapar, yürür, oturur, kalkar, eğilir. Protez ameliyatı sonrası düzenli muayene ve tetkiklerle protezin takip edilmesi gerekir. Kalça protezlerinin kullanım süresi 15-25 yıl arasıdır. Bu süre hastanın hareketliliğine, kemik dokusunun değişimine ve kullanılan protezin kalitesine bağlı olarak değişir.

Kalça Protezi Ameliyatı İçin Doğru Zaman

Eklem hasarlarında protez uygulamasını en son seçenek olarak değerlendiririz. Daha önce yapılan işlemlerle hastanın ağrıları azalmamış hatta aksine artmışsa, istirahat ederken de bu ağrılar devam ediyorsa, kişinin hareketliliğinde ciddi sorunlar varsa, yürürken, merdiven çıkarken, çorap giyerken sorun yaşıyorsa, sürekli baston kullanma ihtiyacı duyuyorsa bu noktada kalça protezi ameliyatı gündeme alınmalıdır.

Kalça Protezi İçin Bir Yaş Sınırı Var mı?

Kalça eklemi problemleri genellikle 50 yaş sonrasında kendini gösterir ve ameliyat genellikle 50 ila 80 yaş arasındaki hastalara uygulanır. Ancak klinik pratikte genç hastalara protez ameliyatı yapmanın herhangi bir sakıncası yoktur ve kalça protezine ihtiyaç duyan birçok genç hastaya da bu ameliyat yapılmıştır. Örneğin, kalça eklemini tutan romatizmal sorunları olan genç bir hastaya kalça protezi ameliyatı rahatlıkla yapılabilir. Ciddi sakatlıklar geçiren ve kalça eklemi hasar görmüş kişilere hatta sporculara da bu ameliyat uygulanabilir. Elit tenisçilerden biri olan Andy Murray bu hastalardan biridir. Murray’nin kalça protezi ameliyatı geçirdiğini ve 1 yıl sonra yeniden rekabetçi düzeyde tenis sahalarına geri döndüğünü belirtmekte yarar var.

Kalça Protezi Ameliyatı Güvenli Bir Ameliyat mı?

Evet. Kalça protezi ameliyatı, hasarlanmış ve artık işlevini yerine getiremeyen kalça ekleminin yerinden çıkarılıp yerine aynı işlevi görebilecek bir materyalin yerleştirilmesini içerir. Bu protez titanyum, plastik ve metal parçalardan oluşan üstün bir sağlık teknolojisidir. Kalça protezi ameliyatı ilk kez 1969’da ABD’de gerçekleştirilmiştir. 50 yıldan uzun süredir uygulanan bir tedavidir. Zaman içinde de kullanılan protezin kalitesinde ve cerrahi tekniklerdeki gelişmeler sayesinde çok daha iyi sonuçlar alınan bir tedavi yöntemi olmuştur. Protezlerin kullanım ömürleri artmış ve vücuda uyum sağlamaları kolaylaşmıştır.

Ameliyat Nasıl Yapılır?

Kalça protezi ameliyatı genel anestezi altında ameliyathanede yapılır. Yıpranmış ve işlevini kaybetmiş eklem yüzeyleri vücuttan çıkarılır. İlgili noktaya kalça protezi yerleştirilir. Kalça protezi, uyluk kemiğinin içindeki kanala yerleştirilen saplı bir protez ve leğen kemiğindeki yuvaya yerleştirilen bir çanağı içerir.

Kalça Protezi Sonrası Spor Yapabilir miyim?

Evet yapılabilir. Ancak bazı önemli detaylara dikkat edilmesi gerekir. Ameliyattan sonra spor yapmak için bir süre beklemek gerekir. Bu süreçte istirahat önemlidir. Kalça protezi ameliyatı olan hasta düzlükte uzun yürüyüşlere çıkabilir, bisiklet kullanabilir, yüzebilir. Ancak kişilerin kalçaya aşırı yük bindirecek zıplama ve ani hareketleri içeren sporları yapmaması gerekir. Basketbol, tenis, koşma gibi sporlardan kaçınılmalıdır. Yine çarpışmalara neden olabilecek futbol gibi sporlardan da uzak durulmalıdır. Bu tür sporları yapmak veya aşırı kilo alarak kalçaya fazla ağırlık yüklemek protezi yıpratacaktır.

Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası Günlük Yaşamda Nelere Dikkat Etmeli?

Hastaların ameliyattan hemen sonra koltuk değneği, yürüteç veya baston yardımıyla yürümeleri gerekebilir. Ameliyat sonraki ilk 1 ay protezi korumak önemlidir. Bu nedenle banyo yaparken, alışverişe çıkarken, yemek yaparken kişilerin yanında yardımcı olacak birinin bulunması tavsiye edilir. Ayrıca tuvalet, banyo gibi yerlere tutamaç yaptırmak oturup kalkmayı kolaylaştıracaktır. Bu 1 aylık sürecin ve doktor kontrollerinin ardından hastaların büyük bir bölümü günlük aktivitelerini bireysel olarak yapmaya başlayabilir. Oturma, kalkma, yürüme gibi eylemlerde sorun yaşamazlar, ağrı duymazlar.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Open chat
Nasıl yardımcı olabiliriz?