Donuk Omuz Nedir?
 • 0

Donuk Omuz Nedir?

Omzumuzda 3 kemik vardır: üst kol (humerus), kürek kemiği ve köprücük kemiği. Bu kemiklerin yanı sıra omuz ekleminin hareketliliğini ve mukavemetini sağlayan bağ dokuları mevcuttur. Tüm bu yapıları bir arada tutan da bir omuz kapsülü vardır. Omuz eklem kapsülü daralabilir, kalınlaşabilir, iltihaplanabilir. Eklem içi sıvı azalabilir. Donuk omuz sendromu ortaya çıkar. Donuk omuz olgularında omuz ekleminde sertlik ve ağrı olur. Hastalar banyo yaparken ve kıyafet değiştirirken dahi sorun yaşayabilir. Bu durum yapışkan kapsülit ya da adezif kapsülit olarak da adlandırılır. Donuk omuz sendromu kişinin hareketliliğini kısıtlayan tedavi edilmesi gereken önemli bir ortopedik problemdir. Hasta, omzunu zor hareket ettirdiği ve acı çektiği için kolunu hareketsiz tutmaya çalışır. Bu da donuk omuz sendromunun şiddetini artırır. Tedavi için hastaya bir egzersiz programı verilebilir, eklem kapsülüne enjeksiyon yapılabilir. Daha ileri olgularda eklem kapsülünün daha rahat hareket edebilmesini sağlamaya yönelik cerrahi bir müdahale de planlanabilir. 

Donuk Omuz Sendromunun Nedenleri

Donuk omuz sendromunun en önemli nedeni omzun günlük yaşam içinde pek hareket ettirilmeyişidir. Sürekli hareketsiz kalan omuz çeşitli hastalıklarla karşılaşabilir. Bunlardan biri de donuk omuz sendromudur. Hareketsizlik dışında donuk omuza yol açabilecek durumlar şöyledir:

 • Düşme ya da çarpma
 • Kireçlenme
 • Omuz sıkışma sendromu
 • Kas ve tendon yırtıkları
 • Romatizmalar
 • Diyabet, tiroid hastalıkları, yüksek kolesterol, kalp hastalıkları
 • Aşırı stres
 • Sürekli masa başı çalışma

Risk Faktörleri

 • Yaş: 40-60 yaş arası bireylerde donuk omuz ile daha sık karşılaşılır.
 • Hareketsizlik: Omuz iki nedenle hareketsiz kalabilir. İlki kişinin genel olarak hareketsiz bir yaşam tarzı varsa omzunu da az hareket ettirebilir. İkincisi ise geçirilen bazı hastalıklar sonucu omuz hareketliliğinin sekteye uğramasıdır. Rotator manşet yaralanması, kırık kol, omuz travması, inme bu hastalıklardan bazılarıdır.
 • Diğer Hastalıklar: Şeker hastalığı, tiroit hastalıkları, parkinson, kalp hastalıkları gibi rahatsızlıklar donuk omuz sendromu riskini artırır.
 • Cinsiyet: Kadınlarda daha sık olur.

Belirtiler

 • Omuz ekleminde ağrı, sertlik, hareket zorluğu.
 • Yer çekiminin etkisi ortadan kalktığı için yatakta yatarken ağrı artabilir. Kişilerin uyku düzeni bozulabilir.

Ortopedi uzmanı tarafından yapılan fiziksel muayene ile donuk omuzun tanısı konulabilir.

Tedavi

Donuk omuz tedavi edilebilen bir hastalıktır.  Ayrıca hastalık zaman içinde kendiliğinden de iyileşebilir. Ancak bu 12-18 aya kadar varan bir zaman diliminde olur. Uygulanan tedaviler ile donuk omzun daha kolay ve daha hızlı ortadan kalkması amaçlanır. Peki, hangi tedaviler uygulanabilir?

Ağızdan alınan ilaçlar: Ağrı ve iltihabın azalmasına yardımcı olabilir.

Egzersiz ve Fizik tedavi: Omuzdaki hareketliliği artırmak amacıyla hastaya egzersiz programı verilebilir. Fizik tedavi başlanabilir.

Enjeksiyonlar: Ağrıların azalması ve omuz hareketliliği sağlamak için omuza enjeksiyon uygulanabilir.

Omuz manipülasyonu: Omuza lokal anestezi vererek ağrıyı hafifletmek ve hareketliliği artırmak amacıyla omuz eklemini farklı yönlere hareket ettirilmesini kapsar. Bu manevralar ortopedi uzmanı tarafından yapılır. Nadiren başvurulur.

Cerrahi: Nadir de olsa donuk omzun ameliyat edilmesi gerekebilir. İşlem artrokospik cerrahi ile kapalı olarak yapılır. Cerrah açacağı küçük deliklerden omuz kapsülüne ulaşır ve hastanın hareket becerisinin geri gelmesi ve ağrılarının dinmesi için ilgili dokuya müdahale eder. Ameliyat sonra egzersiz ve fizik tedavi önerilir.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Open chat
Nasıl yardımcı olabiliriz?